Mladí poslanci v parlamente ohrozený druh – čo priniesli voľby 2016?

Autor: Andrea Tittelová | 15.3.2016 o 17:00 | Karma článku: 2,68 | Prečítané:  704x

Výsledok parlamentných volieb zatriasol Slovenskom. Neprekvapil však v jednom, že do lavíc Národnej rady SR opäť zasadne minimum mladých ľudí. Aj vo veku do 30 aj do 35 rokov je ich málo!

Prvé mandáty dostali štyria mladí poslanci do 30 rokov, ktorí tvoria v parlamente len 2,6%. Za SIEŤ je to Katarína Cséfalvayová (30). Za Ľudovú stranu Naše Slovensko Martin Beluský (28), Ján Kecskés (26) a Andrej Medvecký (28), ktorý sa vzdal mandátu (mal by ho nahradiť Milan Mazurek (22)). Úprimne, toto nepovažujem za úspech.

Počet mladých poslancov nestúpa. V roku 2012 bolo do parlamentu zvolených 5 mladých poslancov(3,33%) (Zdroj).

Výsledky po parlamentných voľbách 2016 sú nasledovné:

Strana  hnutiePočet poslancov do 30 rokov
SMER - SD0
SaS0
OĽaNO  - NOVA0
Most - Híd0
SNS0
Sme rodina0
ĽSNS3
SIEŤ1

Len 3 percentá mladých poslancov budú  v NR SR reprezentovať záujmy svojej generácie – teda odhadom 20% voličov z takmer 4,5 milióna. Pri pohľade na kandidátne listiny jednotlivých strán, ktoré získali mandáty, 3 strany mali viac ako 30 percent mladých kandidátov. Boli, žiaľ, na nezvoliteľných miestach. Pred voľbami som predpokladala, že do NR SR sa dostanú maximálne 4 poslanci do 30 rokov. http://kampanadost.sk/andrea-tittelova-mladi-politici-v-parlamente-ohrozeny-a-vymierajuci-druh/ Namiesto mladých poslancov za SMER-SD sa do NRSR však dostali 3 kandidáti s veľmi vyhranenou politickou orientáciou.

Dnes sú výsledky však nízke aj pre druhú kategóriu mladých ľudí, poslancov do 35 rokov.

V minulom volebnom období boli v parlamente 5 poslanci vo veku od 31 do 35 rokov, 3,33 %. Aj po voľbách 2016 je počet poslancov do veku 35 rokov nízky. Novozvolených poslancov v tejto kategórii je dnes 10 a tvoria v parlamente 6,6% zo všetkých poslancov. Z minulého volebného obdobia v NR SR zostali v tomto veku len Róbert Madej (35) SMER-SD a Martin Poliačik (35) SaS.

Strana / hnutiePočet poslancov do 35 rokov
SMER - SD1 - Róbert Madej
SaS2 - Martin Poliačik, Martin Klus
OĽaNO - NOVA1 - Gábor Grendel
Most Híd0
SNS1 - Radovan Baláž
Sme rodina1 - Peter Pčolinský
ĽSNS3 - Rastislav Schlosár, Milan Uhrík, Peter Krupa
Sieť1 - Simona Petrík

Necelých 10 percent.

Zatiaľ, čo v roku 2012 nastúpilo do parlamentu 9 poslancov do 35 rokov, v tomto volebnom období ich je spolu 14. Tu je priestor na zamyslenie a diskusiu, prečo ich je dlhodobo tak málo?

Ich počet oproti minulému volebnému obdobiu mierne narástol. Kandidáti na poslancov z tejto vekovej kategórie ponúkajú často prepracované programy. Je možné, že tieto programy sa nechce ľuďom čítať. Nerozumejú im, možno. Alebo sú tak zaneprázdnení agendou a kvalitnou prácou a času na oslovenie nových voličov nezostáva.

Necelé 1 percento v oboch vekových kategóriách zastupujú ženy! Tatiana Benková píše viac o tejto téme http://tatianabenkova.blog.sme.sk/c/407250/zeny-do-poctu-snad-uz-nie.html

Čo teda priniesli voľby 2016?

„Prestarnutý“ parlament. Máme 1 poslankyňu vo veku 30 rokov a 8 poslancov z počtu 150, do veku 35 rokov.

V Rakúsku napríklad, diplomacii šéfuje už 2 roky, politik, Sebastian Kurz, vo veku 29 rokov. Do parlamentu ho zvolili, keď mal 27. Netvrdím, že máme mať tridsaťročných ministrov zahraničných vecí.

Na Slovensku sa "neučí" politická gramotnosť /z angl. prekladu, political literacy/. Mládežnícke politické organizácie toho veľa nerobia. To je výsledok aj nízkych preferenčných hlasov, ktorí mladí ľudia vo voľbách získali. Aké vzdelávanie potrebujeme doplniť mladým poslancom, aby boli zvolení? Okrem SMER - SD, ktorý má Akadémiu sociálnej demokracie a nezávislej mládežníckej organizácie Youth Politics Education (YPE) na Slovensku, iné neexistujú. Cestou je, začať mladých politikov "učiť" politickej gramotnosti. Urýchlene. Potom bude už len otázkou, kedy u nás budeme mať takto pripravených mladých politikov? Koľko percent politicky gramotných mladých ľudí v politike bude po ďalších parlamentných voľbách? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?